KUMRULARIN YUVA YAPIŞINI GÜN BE GÜN İZLEYELİM Mİ?

Bir kaç yıldan beri arka bahçemin etrafını kediler girmesin diye telle çevirmiştim.

Bu sene bahçemdeki ağaçlar baya büyüdüler ve üst kattakı pencerelerden tutulur hale geldiler.
Ve ağaçların üzerlerinde çok fazla meyve var.

Kışdan beri bahçede bekleyip benim mutfak balkon kapısını açmamı gözleyen bir çift güvercin vardı. Ve onları genelde kayısı ağacının dallaında ve çam ağacında güneşlenirken görürdüm. Ben yemlerini atıncada hiç naz yapmadan yemek için erkek olanı inerdi yemin başına.

İşte o kumruları birkaç gün önce elma ağacının en üst dallarında gezinirken gördüm. Bu kumrular serçelerin peşinde mi acaba diye düşündüm ve içimden çok kızdım.

Sonra erkek olanının ağzında bir çalı parçası ile daldan dala atladığını ögrdüm.
Birde başımı kadırınca ne göreyim dişisi, elma ağacının en tepe dalında, altında bir kaç çalıçırpının üstüne tünemiş ve onları gagasıyla birbirlerine örmeye çalışıyor.

Böyle bir olaya ilk defa şahit olduğum için baya dondum kaldım.

Benim elma ağacımda yuva kuruyorlardı. Bu harika bir şeydi. Süper sevindim. Hemen fotoğraflarını çekip oğluma yolladım. O da benim gibi çok sevindi.

Artık mutfak balkon kapısını öyle olur olmaz açmıyorum . Gürültü yapmamaya çok dikkat ediyorum.

Kumrular yuvalarının yapımında çok uzun saatler çalışmıyorlar. Sabahdan öğlene kadar çalışıyorlar. Genelde erkek olan uygun çalı çırpı, bilhassa tel gibi eğilip bükülecek şeyler getirip yuvanın yakınına koyuyor . Dişi olan da yaptığı işi bitirince, erkeğin getirdiğini alarak yuvanın gerekli yerine yerleştiriyor.

Ama bu kumrular ya çok sakarlar yahutta çok gevezeler. Çünkü elmanın altı yani mutfak balkonu baya da yuva yapmaya uygun olan malzemeler le doldu. Elmanın dallarında da bir sürü var.
Acaba bu getirdiklerini bilerek mi ağacın etrafına bırakıyorlar yoksa sakarlıklarından mı düşürüyorlar bilemedim. Kanaatim o ki, yuvanın yakınlarına getirip özellikle bırakıyorlar.

Çünkü balkona düşenleri ben demirin üzerine koymuştum onları oradan aldılar ve yuvada kullandılar.
Yani getirdikleri malzemeden haberleri var. Yerini değiştirdim diye onları hemen koyduğum yerden aldılar. Onların kaybolmasına göz yummadılar, sahip çıktılar.

Öğleden sonra ikiside yuvayı bırakıp gidiyorlar.

Bu aralar bir karga da arkabahçede gezmeye başladı. Zannedersem kumruların yuva telaşında olduğunu anlamış ama yuvanın nerde olduğunu farketmemiş.

Kumrularda yuvada fazla kalmıyarak, yuvalarının farkedilmemesi için tedbirlerini alıyorlar zannedersem.

Şimdilik böyle devam ediyor daha dört gün oldu. Sabırla ve heyecanla bekliyorum.

İnşallah hiç bir kaza olmadan kumru yavruları benim ağacımdaki yuvalarında gelişmelerini tamamlarlar. Bende huzur içinde izledikce sizlerede yazmaya ve fotoğraflarını göstermeye devam ederim.

Not;  fotoğrafı görmek için linke tıkayın veyahut kopyalayıp yapıştırın lütfen."harika resim"

file:///C:/Documents%20and%20Settings/hamiye%20alkis/My%20Documents/My%20Pictures/kumru%20yuva%20yap%C4%B1yor/HPIM5702.JPG

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !